Rady a tipy

Přinášíme Vám nejzákladnější rady a tipy ze světa obkladů a dlažeb. Vlastně zodpovídáme to, co se většina lidí zeptá hned na začátku.

Na co jsou potřeba protiskluzové dlažby?

Protiskluzové dlažby jsou potřebné do exteriérů, interiérů v mokrých provozech (např. Zpracování potravin) a do prostor, kde existuje nebezpečí uklouznutí (např. Okolí bazénů). Tyto dlažby jsou označeny R9, R10, R11, R12 a R13 (nejvyšší stupeň). Protiskluzové dlažby mají reliéfní, hrubý povrch a jsou náročnější na údržbu.

Proč je důležitý údaj o pevnosti dlažby?

Tento údaj se týká zatíženosti dlažby. Je dobré vědět, že dlaždice hrubá 8,5mm “unese” 260kg / cm², dlaždice hrubá 10-11mm až 500kg / cm². Z toho vyplývá, že do silně namáhaných prostorů jsou potřebné dlaždice s vysokou pevností.

Co jsou mozaiky?

Mozaiky jsou velmi módním výrobkem. Jednotlivé elementy jsou většinou čtvercové, obdélníkové nebo oválné. Rozměry jsou většinou 2×2, 2×5, 5×5cm ale i větší. Mozaika je nalepená na papír nebo fólii (papír je lepený na lícovou stranu), nebo na síťku (síťka je lepená na rubovou stranu).

Co je první jakostní třída?

První třída je označení pro bezchybný produkt.

Co je druhá jakostní třída?

Materiály s velmi malým defektem povrchové úpravy, který by neměl být snadno viditelný pouhým okem. Má všechny technické parametry identické s první třídou.

Co je třetí jakostní třída?

Materiály s povoleným designovým defektem, který je snadno viditelný pouhým okem. Dá se použít, ale třeba o defektu vědět. Je to velmi ekonomické řešení.

Jaké je základní rozdělení obkladů a dlažeb?

KERAMIKA

červený střep
bílý střep – kvalitnější, dražší
jednovýpaľ – ekonomické řešení
dvojvýpaľ – dvojvýpaľovým procesem prochází zejména dlažba

GRES

Gres je homogenní materiál. Vyrábí se z přírodního kamene, který je rozdrcený na prach, vylisovaný a následně dvakrát vypálený. Vypaluje se při vyšších teplotách a tlacích jako keramika. Díky minimální nasákavosti je ideální pro použití v interiéru i exteriéru.
Je vhodný do interiérů s podlahovým topením. Tyto dlaždice se rovněž používají i jako fasádní obklady.
Známe různé povrchové úpravy gresu jako glazura, nanotechnologie, biotechnologie a jiné.

Jaká je tloušťka obkladů a dlažeb?

Obklady: 3mm – 10mm
Dlažby: 7mm – 15 mm

Co je otěruvzdornost?

Otěruvzdornost je schopnost materiálu odolávat povrchovému zatížení. Tento údaj je důležitý při výběru dlažby. Vyjadřuje se stupnicí PEI: I-V, od málo namáhaných interiérů jako jsou bytové koupelny až po prostory s velkým zatížením, například obchody, restaurace.

Co je kalibrace?

Kalibrace je přesně na milimetr stanovený rozměr konkrétního obkladu a dlažby.Deklarované rozměry se mohou lišit od skutečných, např. 30 × 30 může ve skutečnosti znamenat 29,6 × 29,6, je to v pořádku. Je důležité si ověřit kalibr zejména při dodávce dlažeb různé barvy, které mají být společně položené nebo v případě dokládání k už položené dlažbě stejného druhu.

Co je planarita?

Planarita nám stanoví rovnost každého kusu obkladu a dlažby. Určitá odchylka je dovolena, její rozsah se liší na základě rozměru dlaždic.

Jsou různé barevné odstíny chybou?

Při výrobním procesu rozmíchávání barevného pigmentu s keramickou hmotou vzniká určitý přesný odstín dané barvy (červená, modrá atd). Jelikož jsou obklady a dlažby vyrobeny z přírodního materiálu, nikdy se nedá vyrobit přesně stejný materiál. Proto se hotové výrobky třídí i podle odstínu. Odstín přesně definuje sytost konkrétní barvy při daném výpale.Tonalita může být rozličná od výpalu k výpalu.

Co je rektifikace?

Rektifikace je zabroušení obkladů a dlažeb na přesný rozměr. Toto je důležité zejména při drahých a náročných výrobcích. Rektifikací dosahuje výrobce přesného rozměru při velkém množství zboží z jedné výrobní šarže.